Jak urozmaicić sobie codzienną kawę?

Większość z nas wypija kawę niemalże automatycznie – przygotowujemy ją w ekspresie bądź zalewamy wrzątkiem, a następnie spożywamy przed wyjściem do pracy bądź w ramach popołudniowego relaksu. Niemniej jednak smak tradycyjnej kawy może się z czasem znudzić, dlatego warto wiedzieć, jak urozmaicić sobie codzienny rytuał spożywania małej czarnej.

Mleko do kawy niejedno ma imię

Sporo osób sięga na co dzień po kawę z mlekiem. Najczęściej wybieramy mleko krowie, które jest nie tylko powszechnie dostępne, ale również stosunkowo tanie. Tymczasem warto mieć na uwadze również mleka roślinne, które nie tylko dobrze smakują, ale przede wszystkim nadają naszej kawie niesamowitego smaku oraz aromatu. Możemy zdecydować się na przykład na mleko migdałowe, kokosowe czy owsiane. Każde z nich z pewnością urozmaici nam zwykłą, codzienną kawę. Mleka roślinne mają jedną wadę, a mianowicie nie powodują, że smak kawy staje się łagodniejszy, dlatego też możemy połączyć je z tradycyjnym mlekiem krowim.

Kawa smakowa? Dlaczego nie!

Przyzwyczailiśmy się do ostrego smaku kawy, jednak od czasu do czasu warto też sięgnąć po kawy smakowe, które pobudzają, a jednocześnie mają bardzo ciekawe nuty zapachowe. Kawy smakowe dostępne są w marketach, lecz zazwyczaj mamy wtedy do czynienia z kawami aromatyzowanymi. Jeśli jednak chcemy sięgnąć po prawdziwą kawę smakową, to lepiej wybrać się do dobrego sklepu z kawą, w którym znajdziemy różnorodne kompozycje. Dostępne są na przykład kawy orzechowe, waniliowe, czekoladowe czy kokosowe. Kawa smakowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zawsze muszą sięgnąć po coś słodkiego, pijąc małą czarną. W momencie, gdy nasze zmysły zostaną w pełni zaspokojone jej smakiem oraz aromatem, nie będziemy mieli chęci na czekoladę, batonik czy cukierki.

Ciekawe dodatki do kawy

Kawa sama w sobie ma niewiele kalorii, nieco więcej zyskuje, gdy spożywamy ją z mlekiem. Niemniej jednak, nawet jeśli na co dzień liczymy kalorie, to od czasu do czasu możemy pozwolić sobie na nieco bardziej wyrafinowany napój kawowy. Latem wystarczy dodać do niej kostki lodu i dużą ilość zimnego mleka, aby poczuć orzeźwienie. Zimą zaś możemy zdecydować się na kawę z bitą śmietaną i czekoladą. Niektórzy przygotowują sobie napój kawowo-kakaowy, dodając do zaparzonej kawy 2-3 łyżeczki kakao. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy jednocześnie zależy nam na zaspokojeniu chęci na słodycze oraz pobudzeniu organizmu. Mniej kalorycznym dodatkiem będzie cynamon, kardamon czy innego typu przyprawy korzenne.